آب پیازک یک نوع اشکنه شیرازی است. این غذای ساده و گیاهی شیرازی خیلی سریع آماده می‌شود و در عین حال طعم بی‌نظیری دارد. بنابراین می‌توان به عنوان یک فست فود ایرانی جایی برایش در میان برنامه غذایی روزهای شلوغمان باز کنیم.


باز هم غذای ساده و سریع می‌خواهید؟ این مقاله را بخوانید: گوزلمه، یک غذای ساده از ارومیه


آب پیازک یک نهار سبک، یک غذای ساده برای شام، یک غذای بدون گوشت برای روزهایی که می‌خواهیم کمی گیاهخواری کنیم و یک غذای نونی برای وقت‌هایی است که از خوردن پشت سر هم برنج خسته شده‌ایم.

من به شخصه آب پیازک را به خاطر اسمش هم دوست دارم. این «ک» آخرش چه برای تحبیب باشد و چه نشانه کوچک بودن برای من یک حس خوب و فانتزی زیبا می‌سازد. انگار یک جور محبت شیرازی، از آنها که در شیراز آدم از مردم می‌بیند پشت این اسم گذاری‌ هم پنهان است. انگار از دور این اسم داد می‌زند که یک شیرازی من را انتخاب کرده. البته شیرازی‌ها به آب پیازک، آب شمبلیزک هم می‌گویند که این یکی واقعا نمکش را بیشتر می‌کند.

حالا بیایید فرسنگ‌ها دور از شیراز با هم یک آب پیازک درست کنیم. بیایید یک مهمان شیرازی به سفره‌هایمان دعوت کنیم اگر فرصت نداریم خودمان مهمان این شهر زیبا باشیم.


مدت پخت: ۱۰ تا ۱۵ دقیقه

تعداد نفرات: ۲ نفر


مواد لازم برای تهیه آب پیازک شیرازی

پیاز، ۲ عدد متوسط

ماست، ‍۱ فنجان

روغن (ترجیحا حیوانی)، به میزان لازم

تخم مرغ، ۲ عدد

نعنا خشک، ۱ قاشق غذاخوری یا نعنای تازه ساطوری، ۳ قاشق غذاخوری)

شنبلیه خشک، ۱ قاشق غذاخوری یا شنبلیله تازه ساطوری، ۳ قاشق غذاخوری)

نمک و فلفل و زردچوبه، به میزان لازم


طرز تهیه اشکنه آب پیازک

ابتدا پیازها را در روغن داغ سرخ می‌کنیم.

بعد از اینکه کمی طلایی شدند، زردچوبه و سبزی‌ها را اضافه می‌کنیم و تفت دادن را ادامه می‌دهیم.

وقتی خامی سبزی‌ها در آمد ۲ لیوان آب اضافه و اجازه می‌دهیم تا به جوش بیاید.

درظرفی دیگر تخم مرغ و ماست را با نمک و فلفل به هم می‌زنیم تا رگه‌های سفید ماست کاملا محو شود و یک مایع یکدست به دست بیاید.

ترکیب تخم مرغ و ماست را به آب پیازک اضافه می‌کنیم و کمی هم می‌زنیم.

به مدت ۱۰ دقیقه اجازه می‌دهیم تا خوب جا بیافتد و کمی غلیظ شود.


حالا آپ پیازک آماده است. آن را در پیاله بکشید و مانند همه اشکنه‌ها درونش نان خشک ترید کنید. بعد از اینکه نان‌ها کمی نرم شدند می‌توانید آن را نوش جان کنید.

شیرازی‌ها اغلب آب پیازک را با ترشی سرو می‌کنند. چون ترکیب ماست و ترشی از نظر طب سنتی مردود است من هم این شیوه سرو را پیشنهاد نمی‌کند. البته انتخاب با شماست که تا چه حد به طب سنتی معتقد و پایبند باشید.


عکس از: The Persian Pot