امروز از میان غذاهای گیاهی و ساده ایرانی، بجیه را از سیستان و بلوچستان انتخاب کردیم. بجیه مثل خیلی دیگر از غذاهای سیستان و بلوچستان، رگ و ریشه هندی دارد. اگر در خانه کمی لپه و فلفل سبز دارید خیلی سریع می‌توانید بجیه را برای شام و نهارتان آماده و با سس خوشمزه‌اش نوش جان کنید.


اگر دوست دارید از غذاهای ساده در سایر استان‌های بدانید این یادداشت‌ها را بخوانید:

گوزلمه؛ یک غذای ساده از ارومیه

چند غذای ساده با ارده؛ شکمگردی در اردکان

چند غذای ساده، سریع و بدون گوشت ایرانی


بیشتر ما تصور می‌کنیم در بین غذاهای ایرانی کمتر می‌توان غذای ساده و بدون گوشت پیدا کرد. اما این باور اشتباه است. کافی است به شهرها و روستاهای کشورمان سفر کنیم و از محلی‌ها بخواهیم بر خلاف رسم مهمان‌نوازیشان که انگار با گوشتخواری گره خورده، غذاهای گیاهیشان را برایمان درست کنند. احتمالا اولش کمی مقاومت می‌کنند اما اگر بیشتر اصرار کنید انبوهی غذای گیاهی و ساده را به یاد می‌آوردند و برایتان درست می‌کنند. در نهایت هم اگر از آن همه تنوع و خوشمزگی به وجد بیایید و شروع کنید به یادداشت دستور پخت و عکاسی، می‌گویند این که چیزی نیست، فقط یک غذای ساده بود.

بجیه یکی از همین غذاهای ساده است. کافی است یک بار درست کنید تا عاشق طعم تند و تیزش شوید. با نگارین فود همراه باشید.


تعداد نفرات: ۲ نفر

زمان پخت: ۱ ساعت


مواد لازم برای تهیه بیجه وگان

لپه پخته، ۱ لیوان

گشنیر تازه خرد شده، ۱ فنجان

سیر تازه رنده شده، ۱ عدد

پیاز رنده شده، ۱ عدد کوچک

زنجبیل رنده شده، ۱ نوک قاشق

پودر زیره سبز، نیم قاشق مرباخوری

فلفل سبز تازه خرد شده، ۴ الی ۵ عدد 

نمک، فلفل، زرچوبه، به میزان لازم


طرز تهیه بجیه

ابتدا لپه پخته را بکوبید تا خمیری یک دست شود. لازم نیست لپه‌ها زیاد پخته شوند. هر چه میزان نرمی آنها بیشتر باشد احتمال وا رفتنشان بیشتر است.

پیازهای رنده شده را بچلانید تا آبشان کاملا کشیده شود. پیازها را به لپه اضافه کنید.

ادویه‌ها و فلفل سبز را به مواد اضافه کنید و به مدت یک ربع ورز دهید. ورز دادن در این غذا بسیار مهم است. چون تخم مرغ و ماده دیگری برای چسبندگی آن وجود ندارد.

مواد را در دستتان به صورت گلوله‌های کوچک در بیاورید و در روغن سرخ کنید. بهتر است روغن تا روی مواد را پر کند و خوب داغ شده باشد تا بجیه کاملا مغزپخت شود.

برای تهیه سس بجیه تمرهندی را در آب جوش حل و صاف کنید. کمی کنجد له شده و نمک و فلفل اضافه کنید و روی گاز قرار دهید تا کمی غلظت بگیرید. اگر طعم ترش و تند تمر را دوست ندارید می‌توانید از هر نوع سس دیگری که دلخواهتان است استفاده کنید.

نوش جان