برای قهوه خورهای حرفه‌ای یکی از سخت‌ترین کارهای عالم ترک عادت خوردن قهوه است. اگر عادت کرده باشید در روز سه چهار فنجان قهوه بخورید حتی عوض کردن برند و نوع قهوه‌ای که می‌خورید هم یک چالش بزرگ است چه برسد بخواهید کاملا مصرفتان را قطع کنید.

خرید قهوه هسته خرما

اغلب پزشکان برای افرادی مثل شما ترک پله پله را توصیه می‌کنند. می‌شود در طی چند ماه هر روز مقداری از قهوه‌ای که می‌نوشید را حذف کنید. به مرور زمان بدون اینکه متوجه شده باشید این اندازه به حداقل می‌رسد و حال بد ناشی از ترک ناگهانی هم روزها و شبهای بی قهوه ماندنتان را تلخ نمی‌کند.

اما ما برای شما پیشنهاد دیگری هم داریم. تا به حال نوشیدنی هسته خرما که خیلی‌ها به آن قهوه خرما هم می‌گویند را امتحان کرده‌اید؟

در این یادداشت کمی از حد مجاز قهوه‌ای که می‌توانیم در روز بخوریم و بعد از هسته خرما و مزایایش می‌گوییم. شاید این جایگزین شگفت‌انگیز بتواند راه حل شما هم باشد.

خرید قهوه هسته خرما از فروشگاه نگارین فود

چقدر در روز قهوه بنوشیم؟

هرفرد بزرگسال اگر در سلامت کامل باشد می‌تواند در روز حدود ۳ فنجان قهوه مصرف کند. اگر شما باردار باشید این مقدار باید کمتر از نصف باشد و اگر بتوانید همان میزان را هم حذف کنید برای سلامت خودتان و جنینتان بهتراست.

اما مساله مهم این است که آن سه فنجان قهوه تنها کافئینی نیست که در روز دریافت می‌کنیم. بیشتر مردم مقداری شکلات، چای و دیگر مواد کافئین دار هم در طول هر روز مصرف می‌کنند که مجموع اینها بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئینی است که مجازیم در طول روز مصرف کنیم.

در این صورت بهتر است یکی از دیگر مواد کافئین دار را  به نفع قهوه حذف کنیم یا اگر همه را به یک اندازه دوست داریم در مصرف هر کدامشان مقداری خودداری به خرج دهیم.


عوارض مصرف زیاد کافئین

با اینکه مصرف به اندازه کافئین می‌تواند در ایجاد شادابی، انرژی و نشاط افراد موثر باشد، سومصرف آن ممکن است به مشکلات جدی مانند بی‌خوابی، تپش قلب، استرس، دردهای شکمی، بیماری‌ّهای گوارشی و بد خلقی منجر شود.


بیشتر بخوانید: چای و قهوه می‌توانند به پوست‌تان آسیب بزنند؟

هسته خرما یا قهوه خرما

خیلی‌ها خرما و خواص آن را می‌شناسند اما کمتر کسی می‌داند هسته این میوه خوشمزه هم به اندازه خودش مفید است.

خرید دمنوش هسته خرما

برای اینکه هسته خرما قابل مصرف به شیوه خوراکی باشد باید به پودر تبدیل شود. پودر هسته خرما را از هسته سوخته یا بو داده می‌گیرند. اگر به صورت خانگی قصد تولید آن را دارید کافی است هسته‌ها را در سینی فر بریزید، شعله بالا را روشن کنید و اجازه دهید که کاملا بوداده شوند.

این هسته‌ها را با آسیاب قوی (نه آن آسیاب‌هایی که معمولا در خانه هایمان داریم) پودر کنید.


طرز تهیه نوشیدنی هسته خرما

برای درست کردن دمنوش هسته خرما باید پودر هسته خرما را داخل آب جوش بریزید و ده دقیقه تا یک ربع روی شعله غیر مستقیم به آن زمان بدهید تا دم بکشد.

می‌توان این پروسه را در مورد شیر هم طی کرد. در این صورت می‌توانید بعد از اضافه کردن هسته خرما به شیر در حال جوشیدن، ظرف را از روی شعله بردارید، درش را بپوشانید و ده دقیقه به آن فرصت دهید تا کاملا دم بکشد.


طعم نوشیدنی هسته خرما

بیشتر افراد معتقدند این نوشیدنی طعم قهوه دارد. هرچند قهوه‌خورهای حرفه‌ای می‌دانند این ادعا تا حدی با واقعیت فاصله دارد اما می‌شود شباهت‌های بین این دو نوشیدنی را تا حدی پذیرفت.

البته بی دلیل هم نیست که به پودر هسته خرما یا هسته بو داده خرما، قهوه خرما هم می‌گویند.


خواص هسته خرما یا قهوه خرما

اولین و مهمترین خاصیت هسته خرما پایین آوردن قند خون است. اگر دیابت دارید شک نکنید که مصرف روزانه سه فنجان از دمنوش هسته خرما می‌تواند تا حد زیادی به پایین آمدن قند خونتان کمک کند.

از دیگر فواید هسته خرما می‌توان به پایین آوردن چربی خون، کمک به پاکسازی کبد، کنترل فشار خون، کمک به لاغر شدن در افرادی که بلغم بالا دلیل اصلی اضافه وزنشان است، کمک فوری به دفع سنگ کلیه، کاهش ریزش مو، تقویت اعصاب و رفع اسهال اشاره کرد.

طبع هسته خرما گرم و خشک است و مصرف آن برای افراد بلغمی بیش از بقیه توصیه می‌شود.

هر چند مصرف این نوشیدنی در افراد سالم منعی ندارد و از جایگزین‌های خوب برای قهوه است اما قطعا هر فردی بنا بر شرایط جسمی و سوابق بیماری‌هایش باید پیش از مصرف هر ماده‌ای با پزشک خود مشورت کند. لطفا پیش از قرار دادن هسته خرما در رژیمتان حتما جوانب امر را با کمک پزشکتان بسنجید.


همچنین بخوانید:

روزانه باید چه مقدار چای سبز بنوشیم؟