اگر طعم ارده و کنجد را دوست دارید، قطعا از این کیک لذت می‌برید. چون در پخت این کیک از خرما و ارده استفاده می‌کنیم، یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفره‌های افطاری شماست. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر از کیک و دسرهای معمولی خسته شدید این کیک را امتحان کنید.

شارلوتکای سیب ( کیک سیب روسی) یکی دیگر از کیک هایی است که برای افطاری مناسب است.


مواد اولیه برای 6 نفر :

300 گرم خرما 

سه چهارم فنجان آب

1 قاشق غذاخوری آب لیمو

یک چهارم فنجان کره در دمای محیط

یک چهارم فنجان شکر قهوه‌ای

2 عدد تخم مرغ

نصف فنجان ارده

یک و یک چهارم فنجان آرد

1 قاشق چایخوری جوش شیرین

1 قاشق چایخوری بیکینگ پودر

یک چهارم قاشق چایخوری نمک 

1 قاشق چایخوری وانیل 

یک چهارم فنجان گردوی خرد شده

یکی دو قاشق دانه کنجد


دستور پخت کیک خرما و ارده:

ابتدا فر را از قبل در دمای 160 درجه سانتی گراد (320 درجه فارنهایت) گرم می‌کنیم. ته یک ظرف گرد حدود 20 سانتی، کاغذ روغنی بیندازید و آن را با روغن یا کره چرب کنید.

حالا به سراغ درست کردن خمیر خرما می‌رویم. هسته خرماها را جدا کنید و آن را به همراه آب و آب لیمو در قابلمه کوچکی روی شعله قرار دهید. هم بزنید تا به مدت 5 تا 8 دقیقه بپزد و نرم شود. سپس از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

در یک کاسه بزرگ، آرد، جوش شیرین، بیکینگ پودر و نمک را الک کنید.

در یک کاسه جداگانه شکر را با کره مخلوط کنید. تخم مرغ‌ها را یکی یکی اضافه کنید تا زمانی که به خوبی ترکیب شوند. ارده، خمیر خرما و وانیل را هم اضافه کنید و با سرعت کم هم بزنید. حالا ترکیب آرد را به آرامی به این مواد اضافه می‌کنیم تا یک دست شود.

کیک خرما و ارده

کیک خرما و ارده

خمیر را در ظرف فر موردنظر بریزید و روی آن کنجد بپاشید.

این کیک حدود 40 تا 50 دقیقه زمان می‌برد که به خوبی پخته شود و زمانی که خلال دندان در کیک فرو می‌کنید هیچ موادی به آن نچسبد. زمانی که کیک را در فر قرار دادید، بعد از 30 دقیقه کیک را از فر خارج کنید و روی آن را با فویل آلومینیومی بپوشانید و سپس مجدد به فر برگردانید که روی کیک سفت و سوخته نشود. بعد از پخت آن را از فر خارج کنید و اجازه دهید کاملا خنک شود، سپس از ظرف جدا کنید.

کیک خرما و ارده

خوردن این کیک به همراه نوشیدنی گرم و خوش عطر قهوه هسته خرما خیلی لذیذ می‌شود.