دوست‌داران بادمجان توجه کنید که می‌خواهیم درباره غذایی حرف بزنیم که یکی از خوشمزه‌ترین شیوه‌هایی است که می‌توان از بادمجان در غذا استفاده کرد. خاوریار بادمجان غذایی است که از دل قفقاز می‌آید و در جاهای دیگر دنیا مثل ایران و روسیه پرطرفدار شده. 

این غذا اسم بامزه‌ای هم دارد؛ خاوریار بادمجان. مگه بادمجان، ماهی دریای خزر است که خاویار داشته باشد؟ یا اینکه تصور می‌کنید خاویار را با بادمجان ترکیب کرده باشند؟ نه هیچکدام. حرف‌هایی که از گذشته تا کنون درباره این غذا هست به این علت آن را نام‌گذاری کرده اند که به قدری خوشمزه است که مثل خاویاری برای مردمان کم بضاعت‌تر است. دلیل دیگر این‌که بادمجان نیز دارای دانه‌های زراعی ریزی داخلش است که به ریشه‌شناسی کلمه خاوریار برمی‌گردد.

خاوریار بادمجان از کجا متولد شد؟

جایی که در آن بادمجان به شدت یافت می‌شود و در غذاهای زیادی استفاده می‌شود، قفقاز! با این حال بسیاری نیز معتقدند که مبدا این غذا از گرجستان است. 

این شیوه‌ای که می‌خواهم امروز آموزش دهم به شیوه‌ی آذربایجانی است. با این شیوه می‌توانیم یه سفر غذایی به آذربایجان مهد غذاهای خوشمزه داشته باشیم. بهترین شیوه سرو این غذا با تکه‌های نان است. آن را روی تکه‌های نان بریزید یا ساندویچ کنید و به عنوان یک عصرانه خوشمزه یا شام سبک نوش جان کنید. 

خوشمزگی این غذا از بادمجان و فلفل دودی، گوجه فرنگی آبدار و پیاز شیرین نشات می‌گیرد. پس اگر بتوانید روی آتش یا زغال آشپزی کنید، بهترین حالت آن را تجربه می‌کنید. 

مواد اولیه:

8 عدد بادمجان نسبتا کوچک 

یک عدد فلفل سبز تازه 

یک دوم فنجان روغن زیتون 

یک پیاز متوسط ریز خرد شده 

2 عدد گوجه فرنگی رسیده، پوست کنده شده و ریز خرد شده

نمک، فلفل سیاه به مقدار لازم

دو قاشق سرکه


دستور پخت:

بادمجان‌ها را کاملا بشویید و خشک کنید. می‌خواهیم بادمجان‌ها را دودی کنیم؛ پس آن‌ها را مستقیم روی شعله اجاق یا منقل قرار دهید. وقتی کاملا پخته و زغالی شد آن ها را از روی آتش بردارید، اجازه دهید کمی خنک شود و پوست آن‌ها را بگیرید. 

بادمجان‌ها را با یک چاقو بزرگ ریز ریز کنید و یا با چاقو روی آن‌ها بکوبید تا کاملا له شود.

در یک تابه نصف روغن را بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. پیازهای خرد شده را می‌ریزیم و اجازه می‌دهیم تا پیازها تغییر رنگ دهند و سبک شوند. این زمان 7 الی 10 دقیقه است. 

گوجه فرنگی‌ها را اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا آب گوجه‌ها کاملا تبخیر شود. 5 دقیقه طول می‌کشد.

فلفل سبز را به قطعات کوچک خرد کنید. حالا بادمجان و فلفل را هم به تابه‌ی حاوی گوجه و پیاز اضافه می‌کنیم، نمک و فلفل سیاه را نیز به مقدار لازم اضافه کنید و کاملا هم می‌زنیم. درجه حرارت را کم کنید و اجازه دهید این مواد به اندازه تقریبا 40 دقیقه روی حرارت بماند تا یک مواد یک دست و نرمی به ما بدهد.

5 دقیقه قبل از اینکه تابه را از روی حرارت بردارید دو قاشق سرکه را به مواد اضافه کنید و هم بزنید. حالا تابه رو از روی شعله بردارید و اجازه دهید خنک شود. مواد را داخل یک کاسه بزرگ بریزید و روی آن را بپوشانید. آن را حداقل سه ساعت یا یک شب در یخچال نگه‌ دارید. چون هر چه بیشتر در یخچال باقی بماند، طعم بهتری خواهد داشت. 

خاویار بادمجان