من اولین بار گوبولی را در بندر خمیر هرمزگان امتحان کردم. همان اولین بار کافی بود تا مهرش به دلم بیافتد. روزهای بعد از بازار ادویه گوبولی خریدم و حالا هر از گاهی در خانه درستش می‌کنم. مخصوصا روزهای پاییز و زمستان که گوبولی پر ادویه و گرمایش بیشتر از قبل می‌چسبد.

این غذای ساده اصالت هندی دارد. اما آنقدر در طول سالها در هرمزگان با ذائقه ایرانی تغییر کرده که کسی یادش نمی‌آید نمونه هندی چه تفاوتی با ایرانی‌اش داشته.. 

هرمزگانی‌ها گوبولی را به شکل‌های مختلف سرو می‌کنند. گوبولی گوشت، گوبولی مرغ، گوبولی میگو و گوبولی گیاهی.

من مثل همیشه نوع گیاهی‌اش را بیشتر می‌پسندم. گوبولی گیاهی هم غذای ساده و سریعی است و هم برای دوستان گیاهخوارمان مناسب است. در این دستور پخت هم گوبولی گیاهی و وگان را یاد می‌گیریم اما اگر خواستید می‌توانید به سلیقه خودتان میگو، مرغ یا گوشت کنار گوبولی سرو کنید.


تعداد نفرات: ۲ نفر

زمان پخت: ۱ ساعت

مواد لازم برای پخت گوبولی وگان

برنج، ۲ پیمانه

نخود پخته، ۱ لیوان

سیب‌زمینی سرخ شده، ۱ لیوان

پیاز داغ، هر چه بیشتر بهتر

کشمش پلویی، ۱ فنجان

ادویه گوبولی (میخک، هل، زردچوبه، فلفل سیاه، دارچین)، یک قاشق غذاخوری و یا بیشتر


مراحل پخت گوبولی هرمزگان

برنج را از چند ساعت قبل خیس کنید.

روغن را داغ کنید و کمی پیاز داغ را به همراه برنج و ادویه گوبولی ۵ دقیقه تفت دهید.

روی برنج به اندازه یک بند انگشت آب بریزید و اجازه دهید تا دم بکشد.

مراحل پخت گوبولی

کسانی که گوبولی مرغ یا گوشت درست می‌کنند معمولا برنج را در آب گوشت و مرغ دم می‌کنند.

پیاز داغ، نخود پخته، کشمش پلویی سرخ شده و سیب‌زمینی سرخ شده را با هم و با ادویه گوبولی تفت دهید.دستور پخت گوبولی

اگر نوع گیاهی را دست می‌کنید کمی آب نخود که از پختن اضافه آمده را به مواد بزنید تا بافتش تر شود. اگر با مرغ یا گوشت گوبولی درست می‌کنید می‌توانید کمی عصاره مرغ و گوشت به مواد اضافه کنید.

بعد از دم کشیدن برنج آن را در دیس بکشید و مواد را روی آن بریزید. گوبولی گیاهی آماده است. می‌توانید آن را با کمی آب نارنج یا لیموی تازه و یا به تنهایی میل کنید.

گوبولی پلو وگان

اگر گوبولی مرغ یا گوشت و یا میگو درست می‌کنید گوشت و مرغ را پس از پختن با ادویه گوبولی تفت دهید و همراه برنج سرو کنید. برای گوبولی میگو، میگو را پاک کنید و همراه ادویه گوبولی تفت دهید.


اگر دوست دارید بعد از این غذای خوشمزه یک نوشیدنی چربی‌سوز بخورید این یادداشت مناسب شماست: دمنوش هسته خرما یا قهوه خرما

ادویه گوبولی

اگر ادویه گوبولی ندارید می‌توانید آن را به راحتی در خانه درست کنید. چند دانه میخک را با کمی هل آسیاب کنید. بعد پودر به دست آمده را با زردچوبه، دارچین و فلفل سیاه ترکیب کنید. در این ادویه طعم هل و میخک غالب است. پس هرچه نسبت این دو بیشتر باشد بهتر است. اگر به ندرت گوبولی درست می‌کنید و نگران اضافه آمدن میخک و هل آسیاب شده هستید، می‌توانید بعدا آنها را همراه چای یا قهوه دم و نوش جان کنید.