قورمه‌ سبزی یکی از محبوب‌‌ترین و اصیل‌‌ترین خورشت‌های‌ ایرانی است. طوری که معروف است مهارت داشتن در پخت آن از معیارهای آشپز ایرانی محسوب می‌شود، و شاید کمتر کسی را بتوان یافت که عاشق این خورشت لذیذ و خوش عطر و بو نباشد.

مواد مورد استفاده در این خورشت در نقاط مختلف کشور گاهی تفاوت‌های کمی دارد، اما ما امروز قصد داریم قورمه سبزی کلاسیک و رایج را آموزش دهیم.

با نگارین فود همراه باشید.


مواد لازم برای ۴ نفر:

گوشت سردست ۴۰۰ گرم

لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی ۲۰۰ گرم

سبزی خورشتی ( تره، جعفری، شنبلیله، گشنیز) ۵۰۰ گرم

لیمو امّانی ۳عدد

پیاز متوسط یا بزرگ ۱عدد

روغن مایع به مقدار کافی

نمک، فلفل سیاه و زرد چوبه به مقدار کافی


طرز تهیه و دستور پخت:

برای بهتر پخته شدن لوبیا و عدم ایجاد نفخ بهتراست شب قبل یا حدودا ۱۲ساعت قبل از طبخ غذا  لوبیاها را درون یک ظرف قرار داده و روی آن آب بریزید تا خوب خیس بخورد. در صورت امکان آب آن را یک تا دو بار عوض کنید، اینکار باعث می‌شود قرمزی لوبیا گرفته شده و خورشت سبزتری داشته باشید.

ابتدا  پیاز را نگینی خرد کرده و آن را خوب تفت ‌می‌دهیم تا طلایی شود و سپس گوشت‌هایی را که از قبل با قطعات هم اندازه خرد کرده‌ایم را به همراه نمک، فلفل و زردچوبه اضافه می‌کنیم و تا زمان تغییررنگ تمام قسمت‌های گوشت آنها را باهم تفت می‌دهیم.

در مرحله بعد سبزی‌ها را خرد کرده  و جداگانه آن را تفت می‌دهیم تا خوب سرخ شود. هرچه سبزی بیشتر تفت داده شود رنگ خورشت پرنگ‌تر و سیاه‌تر می‌شود اما سرخ کردن بیشتر از حد معمول باعث می‌شود خاصیت داخل سبزی از بین برود. حالا سبزی‌ها را به همراه لوبیاهایی که از قبل خیس کردیم به موادمان اضافه می‌کنیم و روی آن آب می‌ریزیم (به میزانی که روی مواد را کامل بگیرد) پس از حدود ۳ ساعت و پخته شدن گوشت و لوبیا، لیمو امانی‌ها را اضافه می‌کنیم. اضافه کردن لیمو امانی در ابتدای پخت باعث ایجاد مزه تلخی در خورشت می‌شود. پس بهتر است بعد از پخته شدن گوشت و لوبیا آنهارا اضافه کنیم و یک ساعت زمان دهیم تا خورشتمان خوب مزه دار شود. 


فوت آخر کوزه‎‌گری:

برای خوش طعم تر شدن غذایمان نیم ساعت قبل از آماده شدن خورشت کمی شنبلیله خشک شده به همراه زعفران آب کرده به آن اضافه می‌کنیم و در قابلمه را برداشته و شعله گاز را کمتر می‌کنیم تا به اصطلاح معروف قورمه سبزیمان به روغن بیافتد. 

حالا خورشت قورمه سبزیمان آماده است.

نوش جان

قرمه سبزی