حمص، لذت خاورمیانه است!

دوست داشتم مقاله خودم را با این جمله شروع کنم. چون واقعا این لذت چشیدم. مدت‌ها قبل فکر نمی‌کردم حمص درست کردن کار ساده‌ای باشد پس به فروشگاه می‌رفتم و به بسته‌بندی‌های آماده قانع بودم. یک بار خواستم خودم این تجربه را داشته باشم. اولین باری که در خانه حمص درست کردم بد نشد اما خیلی هم عالی نبود. این تجربه را با شما به اشتراک می‌گذارم که اگر در دفعات اولیه به یک شاهکار نرسیدید، ناامید نشوید. هر بار تکرار و تمرین کردم و مواد اولیه را کم و زیاد کردم، تا حمصی که درست کردم به گونه‌ای شد، که هم خودم و هم خانواده‌ام از خوردنش لذت بردند. 

پس از همین امروز خرید حمص از فروشگاه را فراموش کنید. به خودتان اعتماد کنید تا بتوانید به یک حمص صاف، یکدست و خامه‌ای با مواد اولیه‌ای اندکی برسیم.

این مواد اولیه برای تقریبا 6 نفر کافیست.

نکته 1: به جای پاپریکای موجود در دستور می‌توانید از جعفری تازه خرد شده استفاده کنید. 

نکته 2: من همیشه چند قاشق غذاخوری ماست به مواد اضافه می‌کنم تا هم بافت سبک و کرمی‌تری پیدا کند و هم رنگ روشن خوبی پیدا می‌کند.

نکته 3: اضافه کردن زیره اختیاری است. 

مواد اولیه:

یک و نیم لیوان نخود ( یک شبانه روز در آب سرد خیس خورده شود.

دو حبه سیر بزرگ

3 قاشق غذاخوری آب لیموی تازه

3 قاشق ارده

نمک

روغن زیتون

فلفل قرمز (پاپریکا)

دستور پخت:

از اینجا شروع می‌کنیم که نخودهایی که خیسانده‌ایم را آبکش می‌کنیم و با حدود یک الی دولیوان آب اجازه می‌دهیم بپزد. بعد اینکه نخودها پخته شدند، دوباره نخودها را آبکش می‌کنیم و اجازه می‌دهیم حدود یک سوم از آب نخود باقی بماند.

نخودها را به همراه حبه‌‌های سیر داخل غذاساز یا مخلوط‌کن میریزیم. داخل یک ظرف دیگر ارده، روغن زیتون، آب لیمو ترش و فلفل و نمک را مخلوط می‌کنیم.

حمص hummus

حالا که نخود و حبه‌های سیر کاملا له شدند را به موادی که آماده کردیم اضافه می‌کنیم. مواد را باید کاملا مخلوط کنیم تا یکدست شود. اگر همچنان خشک بود، آن آب نخودی را که نگه داشته بودیم، کم کم اضافه می‌کنیم تا نرم شود. دوباره تمام مواد را داخل مخلوط کن می‌ریزیم. تا زمانی که مواد خامه‌ای و یکدست شود.

حمص خوشمزه و خامه‌ای شما آماده است. کافیه کمی روی آن روغن زیتون بریزید و برای تزیین از جعفری تازه خرد شده و پودر پاپریکا می‌توانید، استفاده کنید.

حمص hummus