عکس از Bon Appetit

کوکو سبزی غذای ساده مورد علاقه خیلی از ما ایرانی‌هاست. به خاطر ماهیت گیاهی این کوکو، بسیاری از گیاهخواران هم آن را دوست دارند و در رژیم غذایی گیاهی‌شان آن را مدام استفاده می‌کنند.

اما  افرادی که رژیم غذایی وگان دارند هم گاهی هوس کوکو سبزی می‌کنند. برای وگان‌ها مساله‌ای که در مورد انواع کوکو وجود دارد، نیاز به تخم مرغ در دستور پخت آنهاست. ولی اغلب کوکو‌ها به خصوص کوکو سبزی را می‌توان به صورت وگان و بدون تخم مرغ هم درست کرد. بنابراین این مقاله را به طرز تهیه کوکو سبزی بدون تخم مرغ اختصاص داده‌ایم.

البته این به این معنا نیست که شما به عنوان کسی که گیاه‌خوار نیست، نمی‌توانید مخاطب این یادداشت باشید. کوکو سبزی وگان می‌تواند برای شما هم یک غذای ساده، بدون گوشت و سبک برای شام یا میان وعده باشد. یا اگر فشار خون بالایی دارید و یا به دلیل بیماریهای کبدی کمتر تخم مرغ مصرف می‌کنید، این کوکوی وگان می‌تواند برای شما هم کاربردی باشد.

اگر وگان هستید، همچنین بخوانید: طرز تهیه باباغنوش وگان ، طرز تهیه پاستای قارچ وگان ، طرز تهیه پنه نخود و بادمجان وگان

مواد لازم برای ۴ نفر

سبزی کوکو (گشنیز، تره، جعفری ساقه سیر، شوید) ۵۰۰ گرم

آرد گندم، سه قاشق غذاخوری

آرد نخودچی، یک قاشق غذاخوری

نمک، فلفل، زردچوبه یه میزان لازم

بیکینگ پودر یا جوش شیرین، یک قاشق چای خوری

روغن، به میزان لازم


طرز تهیه کوکو سبزی بدون تخم مرغ

سبزی‌ها را کاملا خرد کنید. در این نوع کوکو سبزی وگان باید تا جایی که می‌توانید سبزی‌ها را خرد کنید. چون در کوکو سبزی‌های با تخم مرغ بخش مهمی از چسبندگی مواد را تخم مرغ ایجاد می‌کند و در یک کوکو وگان شما باید این کار را با ریز کردن مواد انجام دهید.

آرد را به سبزی‌های خرد اضافه و خوب هم بزنید.

ادویه‌ها را اضافه کنید و هم زدن را ادامه دهید.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد کمتر از ادویه استفاده کنید چون این هم تا حدودی به بافت و چسبندگی کوکو صدمه می‌زند.

وقتی مواد یک دست شد روغن را در تابه داغ کنید.

در این مرحله می‌توانید همه مواد را در تابه پهن و بعد از پختن برش بزنید و یا اینکه با قاشق مواد را به صورت دایره دایره در تابه بریزید. در هر دو صورت حتما مواد را در تابه فشار دهید تا بافت منسجم‌تری پیدا کنند.

در تابه را بگذارید و ده دقیقه به کوکو سبزی زمان دهید.

سپس کوکو را برگردانید و طرف دیگر را هم سرخ کنید.

می‌توانید به جای گاز از فر استفاده کنید و مواد را به صورت گلوله گلوله، دایره‌ای و یا یک دست در سینی فر پهن کنید و بیست دقیقه در دمای ۲۰۰ درجه بپزید.

کوکو سبزی وگان شما آماده است.

نوش جان