همه دوستداران لیمو را صدا بزنید که می‌خواهیم کیک وارونه لیمو بپزیم. اگر لیموترش دوست دارید باید این کیک را امتحان کنید،‌ هیچ چیزی به‌اندازه طعم ترش و شیرین این کیک و عطر خوش لیمو، برای ذائقه‌ی لیمو پسند شما وسوسه‌انگیز نخواهد بود. برش‌های لیموی تازه در کف قابلمه چیده می‌شوند، پس از آنکه کیک پخته شد، آن را وارونه می‌کنند و لیموها این بار بر روی کیک قرار گرفته و ظاهر دلپذیری به آن می‌دهند. هر بار که این کیک را درست می‌کنم، خیلی خودم را کنترل می‌کنم که لیموهای کاراملی شده‌ را قبل از سرو کیک، یواشکی نخورم. این لیموها واقعاً خوشمزه‌اند!

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک عسلی روسی یا مدوویک

مواد لازم کیک لیمو:

لیموترش متوسط سه عدد

کره در دمای اتاق، سه‌چهارم فنجان یا 170 گرم

شکر قهوه‌ای روشن فشرده‌شده، یک‌چهارم فنجان (با قاشق روی شکر را فشار دهید تا هوای بین دانه‌های شکر را خارج کنید)

آرد همه‌منظوره یا آرد ساده یک فنجان و نیم

بکینگ پودر دو قاشق چای‌خوری

نمک، سَر قاشق چای‌خوری (4/1 قاشق چای‌خوری)

شکر معمولی یک فنجان

پوست لیموی رنده شده سه قاشق غذاخوری

تخم‌مرغ بزرگ دو عدد (سفیده و زرده را جدا کنید)

عصاره یا پودر وانیل یک‌چهارم قاشق غذاخوری

شیر نیم فنجان

طرز تهیه کیک لیمو:

سینی فر را در طبقه وسط فر قرار دهید و فر را از قبل در دمای 177 درجه سانتی‌گراد گرم کنید. سر و ته لیمو را بزنید و با یک چاقوی تیز آن را حلقه‌ حلقه کنید. ضخامت هر برش لیمو باید حدود سه میلی‌متر باشد. هسته‌ها را جدا کنید. تابه تفلون را روی حرارت متوسط قرار دهید و یک‌چهارم فنجان کره (تقریباً معادل 57 گرم) را در آن به همراه شکر قهوه‌ای ذوب کنید. بعد حلقه‌های لیمو را اضافه کنید و شعله را زیاد کنید تا بجوشد. برای یک دقیقه هم بزنید. تابه را از روی حرارت برداشته و لیموها را مرتب در کف تابه بچینید.

کیک لیمو

حالا داخل یک کاسه متوسط آرد، بکینگ پودر و نمک را با هم الک کنید. در یک کاسه بزرگ دیگر با کمک همزن برقی و با سرعت متوسط، باقیمانده کره را هم بزنید تا سبک و پفی شود. بهتر است از تیغه مخصوص خمیرِ همزن استفاده کنید. شکر و پوست رنده شده لیمو را اضافه کنید. مواد را در اطراف کاسه کاملاً ترکیب کنید تا پفی شوند. زرده تخم‌مرغ و وانیل را اضافه کرده و مجدداً هم بزنید. سرعت همزن را کم کنید و حالا مقداری از ترکیب آرد و بعد کمی شیر اضافه کنید و دوباره این کار را تکرار کنید. بعد از هر بار اضافه کردن، مواد را در کنار کاسه خوب هم بزنید تا مخلوط شوند.

کیک لیمو

سفیده تخم‌مرغ را در کاسه دیگری با یک تیغه تمیز و با سرعت متوسط هم بزنید تا وقتی‌که تیغه همزن را از ظرف خارج کردید، سفیده روی همزن فرم قله‌ای به خود بگیرد. حالا یک‌چهارم از سفیده‌های زده‌شده را به خمیر اضافه کنید و با یک کفگیر پلاستیکی خوب مواد را زیر و رو کنید تا کاملاً ترکیب شوند. به‌آرامی یک‌چهارم دیگر از سفیده‌ها را اضافه کنید و مجدداً خمیر را زیر و رو کنید. دقت کنید که مواد بیش‌ازحد مخلوط نشوند.

خمیر را روی برش‌های لیمو در تابه بریزید و با کفگیر روی آن را به‌آرامی صاف و یکدست کنید. به مدت 45 الی 50 دقیقه کیک را در فر قرار دهید تا روی کیک طلایی مایل به قهوه‌ای شود. خلال ‌دندانی در مرکز آن فرو کنید، اگر چیزی به آن نچسبید، مغزپخت شده است. کیک را از فر بیرون آورده و اجازه دهید برای 10 دقیقه سرد شود. با یک کفگیر چوبی اطراف کیک را از تابه جدا کنید و در آخر تابه را روی یک دیس برگردانید اما تابه را سریع از روی کیک برندارید. بعد از پنج دقیقه تابه را برداشته و از خودتان با یک برش از کیکلیموی وارونه‌ی گرم پذیرایی کنید.


همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک اسفنجیِ ساده و خوشمزه