شاید بارها برای شما پیش آمده که کدو تنبل را در قفسه‌های فروشگاه دیده‌اید اما برای‌تان سوال پیش آمده که با کدو تنبل چه غذاهایی می‌شود پخت؟ اما در واقع در حق این کدوی دوست‌داشتنی کوتاهی شده. غذاهای بسیار زیادی هستند که به سادگی و در زمان کم می‌توانید با کدو تنبل بپزید و از خوردن آن لذت ببرید. به ویژه این مسئله برای گیاه‌خواران و کسانی که می‌خواهند در رژیم غذایی‌شان از گوشت و مرغ استفاده نکنند، سبزیجات بسیاری وجود دارد که می‌شود جایگزین گوشت شود. 

برای کسانی که عاشق پاستا هستند، کافیست کمی ماکارونی در اختیارشان قرار دهید تا با مواد غذایی مختلف ترکیب‌های جادویی بسازند. کدو تنبل کمی طعم شیرین دارد اما در ترکیب با پنیر، نمی‌توانید حدس بزنید تا چه حد لذیذ می‌شود. به ویژه این دستور غذایی برای پاییز و زمستان که کدو تنبل به میزان زیادی در دسترس شماست، توصیه‌ می‌شود.

زمان پخت: 30 دقیقه 

سطح: ساده و بدون گوشت

3 و نیم قاشق غذاخوری کره

3 قاشق غذاخوری آرد

2 فنجان شیر

2 و نیم فنجان آب

1/2 قاشق چای خوری پودر خردل خشک

1/2 قاشق چای خوری پودر سیر

1/4 قاشق چای خوری پودر پیاز

2 و نیم فنجان ماکارونی یا رشته فرنگی انتخابی (250 گرم)

2 و یک چهارم فنجان پنیر پارمسان

1/2 فنجان پوره کدو تنبل

نمک و فلفل به میزان لازم

دستورالعمل: 

در یک کاسه بزرگ مخصوص سس، کره را روی حرارت متوسط ذوب کنید. آرد را بریزید و هم بزنید. این‌کار را 1-2 دقیقه انجام دهید تا یک محلول صاف به‌دست بیاید. شیر، خردل، نمک، سیر و پودر پیاز را به این مواد اضافه کنید. 

در یک قابلمه آب را بجوشانید، سپس ماکارونی‌ها را به آن اضاقه کنید. حدودا 9-10 دقیه زمان می برد. البته به نازک و کلفت بودن ماکارونی توجه داشته باشید. چون اگر ماکارونی ضخیم باشد باید زمان بیشتری را به پخت آن اختصاص بدهید. برای اینکه مطمئن شوید که ماکارونی‌ها آماده شده‌اند، یک تکه از ماکارونی را بردارید و بافت آن را جدا کنید؛ اگر داخل آن سفید باشد، یعنی هنوز آماده نیست. 

سپس کدو تنبل پوره شده را به سس اضافه کنید. سس را روی حرارت ملایم قرار داده و اجازه دهید به غلظت مناسب برسد و حباب‌هایی در سطح آن ایجاد شود. بافت سس باید خامه‌ای و لطیف باشد اما دقت داشته باشید که زیاد سفت و غلیظ نشود؛ در اینصورت کمی آب‌جوش به آن اضافه کنید.

در مرحله آخر پنیر را به سس اضافه کنید و ۱ دقیقه به هم بزنید.

سپس سس را از روی حرارت بردارید. ماکارونی‌ها را آب‌کش کنید و سپس آن‌ها را به سس آماده شده‌، بیفزایید. برای تزیین آن می‌توانید از فلفل و سبزیجات خشک روی آن استفاده کنید.