این سالاد به گونه‌ای همان مدل پیشرفته شده سالاد شیرازی خودمان است! بله این سالاد ساده در روستاهای یونان با گوجه و خیار تازه و اورگانیک درست می‌شود و واقعا یک ترکیب خوشمزه و سالم است. به ویژه برای تابستان که می‌تواند یک غذای ساده و به عنوان یک شام سبک نیز استفاده شود. شما می‌توانید این سالاد را به عنوان کنار غذای، بسیاری از وعده‌های اصلی‌تان سرو کنید؛ مرغ، کباب، ماهی و ... .

اگر خوش شانس باشید که بتوانید به یونان سفر کنید؛ حتما با این سالاد مواجه می‌شوید. حتی در مکان‌های توریستی هم می‌توان نشانه های کوچک و بزرگ یونان را به وفور دید. من که خودم عاشق یونان و تماشای زندگی ساده و مدل غذاخوردن آن‌ها با دست شدم. 

اسم این سالاد Horiatiki است که اوایل بهار تا اوایل پاییز، اوج مصرف آن است. گوجه‌های آب‌دار در کنار خیار، فلفل سبز و پنیر فتا واقعا خوشمزه می‌شود. 

در دستورغذای سنتی این سالاد از فلفل قرمز، کاهو و هیچ برگ سبزی استفاده نمی‌شود. 

اگر دوست دارید سالادهای متنوعی را امتحان کنید، مطالب زیر را دنبال کنید:

سالاد مرغ و فلفل دلمه ای، سالاد بلغور ترکیه، سالاد نخود و پیاز مراکش

مواد اولیه سالاد یونانی:

4 گوجه فرنگی رسیده 

2 خیار متوسط

1 فلفل سبز

1 پیاز قرمز خلالی خرد شده

زیتون (در تصاویر از زیتون کالاماتا استفاده شده)

4 قاشق غذاخوری روغن زیتون 

1-2 قاشق سرکه 

پنیر فتا به اندازه‌ای که تمایل دارید

2/1 قاشق پودر نعنا خشک شده

طرز تهیه سالاد یونانی:

دستور تهیه آن نیز به سادگی مشخص است؛ تمامی سبزیجات را به شکل و اندازه‌ای که دوست دارید خرد کنید و از سرکه، روغن زیتون، نمک و پودر نعنا ( یا پونه خشک شده) بعنوان سس آن استفاده کنید. 

این زیتون‌های قرمز رنگ که در تصاویر مشاهده می‌کنید، زیتون کالاماتا هستند که در جنوب یونان پیدا می‌شوند. به همین دلیل شما از زیتون‌های معمولی سبز یا سیاه رنگ استفاده کنید. 

سالاد یونانیدستور تهیه از themediterraneandish