رشت به عنوان شهر خلاق غذا در فهرست یونسکو ثبت شده است. به همین سادگی می‌توان فهمید که این شهر و استان گیلان تا چه حد تنوع غذایی دارند و دستور تهیه این غذاها تا چه حد خلاقانه هستند. از کوهپایه‌ها تا جلگه‌های گیلان می‌توانید انواع و اقسام غذاهای گوشتی و گیاهی را پیدا کنید. اما چیزی که واضح است این است که هر چه به سمت جلگه نزدیک می‌شویم میزان گوشت در غذاها کاهش می‌یابد و بر تعداد غذاهای گیاهی افزوده می‌شود.

اکثر غذاهای گیاهی گیلانی برای افراد وگان مناسب نیستند و تنها مناسب آن دسته گیاه‌خوارانی هستند که در رژیم غذایی گیاهی خود ممنوعیتی برای خوردن تخم مرغ ندارند. با این حال افراد وگان هم می‌توانند این غذاها را نه به شیوه اصیل آنها بلکه به شیوه وگانیسم و بدون تخم مرغ درست کنند.

اما اگر وگان نیستید و فقط گیاه‌خواری می‌کنید یا به عنوان یک همه چیز خوار از غذاهای گیاهی هم لذت می‌برید باید این چند نوع غذای بدون گوشت گیلانی را یاد بگیرید.

این غذاها می‌توانند برای آنهایی که وقت کمی برای آشپزی دارند هم مناسب باشند. چون همگی در دسته غذاهای سریع قرار می‌گیرند و گاهی در زمانی بین ده تا بیست دقیقه حاضر می‌شوند.

همچنین بخوانید: گوشت یا گیاه‌خواری : کدام برای شما مناسب‌تر است؟ و چند غذای ساده، سریع و بدون گوشت ایرانی

ترش تره

ترش تره یکی از خوشمزه‌ترین خورشت‌های گیلانی است. این غذا ترکیب بی‌نظیری از اسفناج، گشنیز، نعناع، جعفری، شوید و خالواش (نوعی سبزی محلی) است. که با برنج یا آرد لعاب می‌گیرد و با چاشنی‌هایی مانند آب نارنج، آبغوره و سیر مزه‌ خود را یگانه و منحصر به فرد می‌کند.

در نهایت به این ترکیب تخم مرغ اضافه می‌شود. معمولا ترش تره را هم با نان و هم با برنج نوش جان می‌کنند.

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترش تره

ترش تره


سیرواویج یا سیرابیج

یکی دیگر از خوشمزه‌ترین خورشت‌های بدون گوشت رشتی سیرواویج است. این غذا را می‌توانیم به عنوان یک غذای سریع در میان غذاهای هفتگی خود مخصوصا در فصل بهار قرار دهید. این خورشت گیاهی را در کمتر از بیست دقیقه می‌توانید آماده کنید. کافی است برگ و ساقه سیر را کاملا خرد کنید، کمی تفت بدهید، اجازه دهید نرم شود و در نهایت به آن تخم مرغ اضافه کنید. گیلانی‌ها سیرواویج را با برنج و نان سرو می‌کنند.

طرز تهیه سیرواویج

سیرواویج


باقلاقاتوق

شاید با شنیدن نام غذاهای رشتی و غذاهای گیلانی اولین چیزی که در ذهنتان تداعی شود باقلا قاتوق باشد. این غذای بدون گوشت گیلانی هم در دسته غذاهای سریع قرار می‌گیرد و می‌توانید در کمتر از یک ربع آماده‌اش کنید.

برای پخت باقلاقاتوق کافی است پاچ باقلای کشاورزی را به همراه شوید و سیر تفت دهید، به آن کمی آب اضافه کنید تا نیم پز شود و در نهایت با تخم مرغ که پای ثابت غذاهای رشتی است پختن آن را به پایان ببرید.

این خورشت گیاهی را با برنج سرو می‌کنند.

همچنین بخوانید: طرز تهیه باقلاقاتوق

پنیر برشته یک غذای ساده برای شام

باقلاقاتوق


میرزاقاسمی

این یکی را در باقی شهرهای ایران هم به وفور درست می‌کنند و به عنوان یک غذای بدون گوشت در تمام ایران طرفداران خودش را دارد. ترکیب بی نظیر بادمجان کبابی، گوجه، سیر و تخم مرغ طعم خوب میرزا قاسمی را می‌سازد. در تهران و باقی شهرهای ایران معمولا میرزاقاسمی را با نان سرو می‌کنند. اما در گیلان کته پای ثابت کنار هر غذایی است و میرزاقاسمی هم از این قانون تخلف نمی‌کند.

میرزا قاسمی


کویی تره

یکی دیگر از غذای بدون گوشت گیلانی کویی‌تره است. این غذای سریع ترکیبی از کدو حلوایی له شده، سیر، گردو، رب انار، رب گوجه فرنگی و کمی شکر است. از مهمترین چاشنی‌های کویی تره گلپر است که طعم آن را خاص و ناب می‌کند.

در شهر و روستای شما هم غذاهای بدون گوشت وجود دارد؟ می‌دانید یکی از مهمترین دغدغه‌های فعالان توریسیم غذا در ایران این است که غذاهای گیاهی ایرانی کمتر شناخته و معرفی می‌شوند و معمولا گردشگران گیاهخوار گزینه‌های محدودی در سفر برای انتخاب دارند؟ باعث خوشحالی ماست اگر غذاهای بدون گوشت فراموش شده یا کمتر شناخته شده منطقه خودتان را به نگارین فود معرفی کنید تا قدمی برای معرفی بیشتر آنها برداریم.