تصور کنار هم قرار گرفتن تخم مرغ و قهوه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. این ترکیب بیشتر در کشورهای اسکاندیناوی استفاده می‌شود و رنگ نوشیدنی‌شان را روشن با یک طعم ملایم می‌کند. اما در کشور ویتنام نیز قهوه تخم مرغی یک نوشیدنی مرسوم است. 

این نوشیدنی از دهه 1950 در کافه‌های هانوی رواج پیدا کرد. داستانش از آنجایی شروع می‌شود که یکی از کافه‌دارهای هانوی زمانی که در انتهای شب، شیر کافی برای قهوه درست کردن پیدا نمی‌کند تصمیم می‌گیرد که به جای شیر از تخم مرغ و شیرخشک استفاده کند. از آن زمان به بعد این نوشیدنی به منوی کافه‌ها اضافه شد و کم کم در تمام شهر رواج پیدا کرد و طرفداران زیادی برای خود پیدا کرد. 

قهوه تخم مرغی باید حتما خیلی گرم سرو شود به خاطر همین زمانی که در کافه‌ها آن را برای شما سر میز می‌آورند حتما با یک گرم کن یا یک ظرف آب داغ خواهد بود که قهوه در آن قرار بگیرد و گرم بماند.

قهوه تخم مرغی ویتنامی

اگر می‌خواهید برای دو نفر قهوه تخم‌ مرغی درست کنید، به مواد اولیه زیر نیاز دارید:

قهوه دم شده ( به اندازه‌ای دو فنجان؛ تا جایی که بیشتر از نصف فنجان را پر کند)

دو زرده تخم مرغ

نصف قاشق غذاخوری وانیل

یک قاشق مرباخوری شکر

6 قاشق شیر یا شیرخشک

طرز تهیه:

ابتدا قهوه را دم کنید. زرد تخم مرغ‌ها را با اسانس وانیل و شکر مخلوط کنید و کاملا هم بزنید تا حالت حباب حباب در سطح آن تشکیل شود. کم کم شیر را اضافه کنید. باید بافتی شبیه به سس داشته باشد.

دو تا فنجان آماده کنید. قهوه دم کرده را تا کمی بالاتر از نصف فنجان بریزید. حالا مایع سس مانندی که درست کردید را به فنجان‌ها اضافه کنید.

قهوه تخم مرغی ویتنامی

نکته مهم این‌ است که باید فنجان‌ها را درون کاسه‌های آب داغ قرار دهید. به این ترتیب دمای قهوه حفظ می‌شود و تخم مرغ طعم خوبی خواهد داشت.

قهوه تخم مرغی ویتنامی شما آماده است. می‌توانید روی آن را با پودر کاکائو یا شکلات تزیین کنید و از یک طعم متفاوت لذت ببرید.