وقتی صحبت از غذاهای شاهرودی می‌شود، نمی‌توان حضور زردآلوها را در میان تعداد زیادی از این غذاها نادیده گرفت. من اشکنه برگه زردآلو را در روستای قلعه‌نو خرقان و در اقامتگاه بومگردی عمارت پروین امتحان کردم. اما با پرس و جویی که از محلی‌ها کردم فهمیدم در باقی شهرها و روستاهای اطراف هم درست کردنش باب است.


خورشت سیب آلبالو یک غذای دیگر شاهرودی است. برای آشنایی با طرز پختش اینجا کلیک کنید.


در مورد اشکنه برگه زردآلو چند چیز من را خیلی به وجد می‌آورد. اول از همه اینکه این غذای شاهرودی کاملا گیاهی است و اگر تخم مرغ را حذف کنید یک غذای وگان هم خواهد شد. البته حذف تخم مرغ ابداع من نیست. خود محلی‌ها هم خیلی وقت‌ها این غذا را بدون تخم مرغ درست می‌کنند.

دوم اینکه حضور یک میوه در غذا برای من خیلی شاعرانه و زیباست. حتی اگر طعم آن غذا جذبم نکند باز هم به خاطر طراوت و تازگی‌ای که میوه به آن می‌دهد حتما امتحانش می‌کنم.

سوم اینکه این اشکنه محلی واقعا خوشمزه است. وقتی در کنار دوستان شاهروی داشتیم این غذای ساده را درست می‌کردیم با خودم می‌گفتم امکان ندارد ترکیب این همه طعم غریب با ذائقه من جور باشد. اما بعد از امتحان کردنش نظرم عوض شد و نتوانستم تا تمام شدن کل محتویات کاسه دست از خوردن بکشم. طعم ملس زردآلوها در کنار ترشی آبغوره محلی تازه و بعد ترکیبش با سیب‌زمینی و گوجه ترکیب هوشمندانه و جذابی است که تا امتحانش نکنید نمی‌توانید جان کلام را کاملا متوجه شوید.

و در آخر اینکه این اشکنه هم مثل تمام اشکنه‌ها یک غذای ساده، سریع و فوری است. چیزی که اگر یادش بگیرید در روزهای شلوغ و پر استرس که وقتی برای غذا پختن ندارید می‌تواند از فست فود‌های بی کیفیت بیرون نجاتتان دهد.

کمی برگه زردآلو از بازار بخرید و برگردید و با نگارین فود همراه باشید.


تعداد نفرات: ۲ نفر

زمان پخت: ۳۰ دقیقه


مواد لازم برای تهیه اشکنه برگه زردآلو

برگه زرد آلو، ۲۰۰ گرم

سیب‌زمینی نگینی، ۱ فنجان

پیاز نگینی، ۱ فنجان

آبغوره، به میزان لازم

گوجه‌ فرنگی رنده‌شده، ۲ عدد

پودر نعنا خشک، ۲ قاشق غذاخوری

نمک، فلفل، زردچوبه، به میزان لازم


چند غذای ساده از چند شهر ایران و جهان:سوپ پیاز فرانسوی ، بجیه سیستان و بلوچستان ، خوراک نخود و تخم مرغ هندیمراحل پخت اشکنه شاهرودی

پیاز‌ها را سرخ کنید.

برگه زرد آلو را در کمی آب خیس کنید.

سیب‌زمینی‌های نگینی را به پیازهای طلایی شده اضافه کنید و تا وقتی سرخ شوند به تفت دادن ادامه دهید.

نعنا خشک و سایر ادویه‌ها را اضافه کنید و کمی تفت دهید.

وقتی از سرخ شدن سیب‌زمینی‌ها مطمئن شدید گوجه رنده شده را اضافه کنید.

کمی آب جوش به مواد اضافه کنید.

برگه‌های زردآلو را اضافه کنید و بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا همه مواد با هم بجوشند.

غلظت این اشکنه مانند باقی اشکنه‌ها نباید زیاد باشد. چون در شیوه سرو سنتی در نهایت در آن نان ترید می‌کنند.

اشکنه برگه زردآلو آماده است. این غذای ساده شاهرودی را می‌توانید با ترید کردن نان نوش جان کنید.


*گاهی اوقات در این اشکنه تخم مرغ هم می‌ریزند. من طعم تخم مرغ را در اشکنه دوست ندارم. از طرفی سک غذای وگان با دغدغه‌های محیط زیستی‌ام سازگارتر است. اما اگر شما دوست دارید می‌توانید امتحانش کنید. زمان شکستن تخم مرغ‌ها ۳ دقیقه پایانی پخت است.