پنج فرهنگ غذایی پر طرفدار در جهان

پنج فرهنگ غذایی پر طرفدار در جهان

یک غذای خوشمزه برای هر کسی از هر کجای دنیا و با هر فرهنگ غذایی می‌تواند یک لذت انکار ناشدنی باشد. نمی‌توان کسی را پیدا کرد که از خوردن غذاهای خوشمزه لذت نبرد. اما اینکه کدام غذا از نظر چه کسی خوشمزه است کمی کار را دشوار می‌کند.

در سراسر جهان فرهنگ‌های غذایی با تنوع در طعم، عطر و بو، مواد اولیه و تکنیک‌های مختلف آشپزی، طیف وسیعی از غذا‌ها را عرضه می‌کنند. ممکن است بارها از خودمان پرسیده باشیم کدام این فرهنگ‌های غذایی باب طبع و میل افراد بیشتری از کشورهای مختلف جهان هستند؟

جواب این سوال ساده نیست. چون هیچ دو نفری در جهان ذائقه‌ای کاملا مشابه ندارند. حتی به ندرت پیش می‌آید همه مردم جهان یک بشقاب غذایی را با یک طعم کاملا واحد تجربه کنند. میزان حسی که چشایی ما از طعم‌هایی مانند تلخی، شوری، ترشی و ... به مغزمان مخابره می‌کند هم تنها منحصر به خودمان است و همیشه در تمام افراد شدت و ضعف یکسانی ندارد.

با این حال بعضی غذاها و بعضی فرهنگ‌های غذایی هستند که مردم بیشتری از سراسر جهان بر سر خوش طعم بودن آنها اتفاق نظر دارند. این اتفاق نظر گاهی به این دلیل است که آن فرهنگ غذایی واقعا صاحب پرطرفدارترین غذاهاست و گاهی هم صرفا به این دلیل است که مردم این کشورها تلاش بیشتری برای معرفی غذاهایشان به جهان کرده‌اند.

در مورد کشوری مثل ایران، به ندرت این معرفی انجام شده و همین باعث می‌شود در عین تنوع و خوشمزگی و همه پسند بودن غذاهایش، تقریبا در میان هیچ کدام از لیست‌های مطرح جهان قرار نگیرد.

با این حال نگارین فود در این لیست پنج کشور که صاحب پر طرفدارترین فرهنگ‌های غذایی هستند را بررسی می‌کند. با ما همراه باشید.


ایتالیا

حرف زدن در مورد غذاهای ایتالیایی کار ساده‌ای نیست. شاید بهتر باشد به جای این کار از این غذاهای فقط لذت ببریم.

غذاهای ایتالیایی ترکیب بی نظیری از سبزیجات، محصولات لبی و فراورده‌های پروتئینی و گوشتی هستند که با عطر و طعم خاص چاشنی‌های ایتالیایی ترکیب و در نهایت محصول ویژه و هیجان انگیزی را تولید می‌کنند.

از اجزای جدا نشدنی در فرهنگی غذایی ایتالیایی می‌توان به نان کامل گندم، گوجه فرنگی، روغن زیتون، پنیر و قهوه اشاره کرد.

بسیاری معتقدند راز آشپزی ایتالیایی بیش از اینکه در شیوه ترکیب مواد و مزه‌دار کردن و پروسه پخت آنها باشد در نوع مواد اولیه و تازگی آنهاست. اگر بتوانید مواد اولیه آشپزی با کیفیتی تهیه کنید، بیشترین مسیر را طی کرده‌اید.

بدون شک ایتالیایی‌ها اگر اولین مبدع پیتزا هم نباشند، ملتی هستند که به آن هویت و اصالت و تنوع دادند. آنها اگر صاحب بهترین قهوه‌های جهان هم نباشند، در اسپرسو سازی نظیر ندارند و اگر قرار باشد یک غذا را تمام و کمال به نام خود مصادره کنند قطعا آن انواع و اقسام پاستا و اسباگتی ایتالیایی است.


فرانسه

غذاهای فرانسوی بسیار به روز و مدام در حال تغییر بر اساس شکل زندگی مدرن و جدید هستند. با این حال این فرهنگ غذایی یک پیشینه غنی و غیر قابل انکار هم دارد که نمی‌تواند از آن چشم پوشید. پیشینه‌ای که در مهمترین مدارس و کالج‌های آشپزی جهان تدریس می‌شود و حتی تغییرات و آداپته شدن امروزی غذاهای فرانسوی هم بدون وفاداری به آن اتفاق نمی‌افتد.

یکی از مهمترین مثال‌ها در این مورد سیب‌زمینی سرخ‌کرده فرانسوی یا همان فرنچ فرایز است. غذایی که شاید بیش از هر غذای دیگری در جهان روزانه خورده می شود. تفاوتی ندارد امروزه غذایی که می‌خورید یک فست‌فود امریکایی باشد یا یک غذای سنتی ایتالیایی و یا حتی یک غذای آسیایی، به هر حال ممکن است در کنار هر کدام از آن غذاها سیب‌زمینی فرانسوی را ببینید.

غذاهای فرانسوی تنوع زیادی دارند. اما مهمترین و پر کاربرد‌ترین آنها بعد از فرنچ فرایز، ترین و بیسکو هستند.

پنیرهای فرانسوی هم تقریبا در همه دنیا بی‌نظیر هستند. شاید کمترین کشوری این حد از تنوع را در پنیرها داشته باشد. البته جای تعجب هم نیست. دام‌های زیاد و آب و هوای خاص منطقه دست به دست هم دادند تا پنیر را تبدیل به یکی از اصلی‌ترین وعده‌های غذایی فرانسوی‌ها کنند.

نکته دیگری که در مورد فرهنگ غذای فرانسوی مهم و اساسی است توجه آنها به استفاده از سبزیجات تازه و بعد توجه ویژه به تزیین غذا است. آنقدر که برای یک فرانسوی قطعا تزیین غذا بسیار مهمتر از طعم آن است.


مکزیک

غذاهای مکزیکی ترکیب منحصر به فردی از غذاهای سنتی بومیان قاره امریکا، غذاهای اروپایی مخصوصا اسپانیایی و برخی غذاهای آسیایی هستند. رفت و آمد اقوام مختلف به امریکا رد پاهای مختلفی از دیگر فرهنگ‌ها بر غذاهای مکزیکی گذاشته است. رد پایی که به خاطر فرهنگ باز و پذیرنده مکزیکی خیلی راحت وارد فرهنگ غذایی شده اند و به بهترین شکل مکزیکیزیته شده اند.

ترکیب اصلی و اولیه غذاهای مکزیکی اغلب از ذرت، انواع لوبیا و چیلی به دست می‌آید. اما انواع گوشت‌ها مانند بره، گوساله، خوک، بز و پنیر هم جایگاه ویژه ای در این فرهنگ غذایی دارند که به نظر می‌آید حضور اسپانیایی‌ها در این کشور دلیل اصیلی آن است.

اما چیزی که بیش از همه در مورد غذاهای مکزیکی مهم است نوع نگاه آنها به غذا است. در مکزیک غذا فقط چیزی برای سیر شدن نیست. غذا یکی از مهمترین عناصر فرهنگی است که به واسطه خوشمزگی‌اش، عشق را بین خانواده‌ها و دوستان زیاد می‌کند. در مکزیک غذا بهانه‌ای برای دور هم جمع شدن و جشن گرفتن است.


اسپانیا

هر آدم عشق غذا باید بخشی از تمرکزش را روی شناخت غذاها و فرهنگ غذایی اسپانیا بگذارد.

فرهنگ غذایی اسپانیا از هر گوشه‌ای از جهان چیزی گرفته و با ترکیب همه آنها به وجود آمده. دلیل اصلی‌اش تسخیر این کشور توسط کشورها و فرهنگ‌ها مختلف در طول تاریخ است. از فرهنگ عربی، ایرانی تا رومی بیزانسی تا امریکایی هر کدام چیزی به غذاهای اسپانیایی داده‌اند.

با این حال بیش از همه فرهنگ رومی است که به غذاهای اسپانیایی تغییر تحمیل کرده. مثل ورود قارچ به غذاهای اسپانیایی که محنصرا به خاطر رد پای رومی‌هاست.

در ضمن اسپانیا نود در صد از روغن زیتون جهان را تولید می‌کند. پس عجیب نیست که تا این حد در غذاهای اسپانیایی این روغن مورد استفاده است.


هند

هند کشور هفتاد و دو ملت است و شاید باورش سخت باشد که این هفتاد و دو ملت هر کدامشان یک فرهنگ غذای خاص دارند و این فرهنگ‌ها زیر پرچم بزرگ‌ترین به نام فرهنگ غذایی هندی جمع می‌شوند و در عین تفاوت‌ها، شباهت‌های زیادی هم دارند.

دین و ایدئولوژی نقش اساسی در فرهنگ غذایی هند دارد. هندو‌ها، جینیست‌ها و بودایی‌ها به شدت از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند و فرهنگ غذایی گیاهی در بین آنها بسیار گسترده و پیشرفته است و از طرف دیگر مسلمانان و سایر ادیان ابراهیمی به خوردن گوشت تمایل دارند که آن هم یک فرهنگ عظیم غذایی بر پایه گوشت پدید می‌آورد.

به این دو جریان اصلی حساسیت مسلمانان به خوردن غذای حلال و تاکید یهودیان به کاشر را هم اضافه کنید.

فرهنگ غذای هندی به جز تاثیر گسترده از جغرافیا و آب و هوای متنوع و تاثیر از ادیان مختلف، تا حد زیادی زیر نفوذ فرهنگ غذایی ایرانی، مغولی، عربی و اروپایی هم هست.

به تمام این ملغمه پیچیده و عجیب می‌توانید حجم قابل توجهی از ادویه و فلفل هم اضافه کنید. حالا فرهنگ غذایی هندوستان بزرگ را به خوبی تصور خواهید کرد.


همچنین بخوانید...

27 فروردین 1398 مجله غذا و سلامتی غذای ملل فرهنگ غذایی

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
درباره‌ی نویسنده
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...