چند غذای کاشانی که حتما باید در سفر به کاشان امتحان کنیم

چند غذای کاشانی که حتما باید در سفر به کاشان امتحان کنیم

کاشان مثل بیشتر شهرهای ایران از آن شهرهاست که غذاهایش به خودی خود می‌توانند بخش مهمی از سفرمان به این شهر باشند. درست است که برای همه ما دیدن خانه‌های تاریخی، قدم زدن در خیابان علوی و کوچه پس‌کوچه‌های زیبایش و گشت و گذار در روستاهای اطراف کاشان مثل نراق آنقدر زمان به خودشان اختصاص می‌دهد که چندان فرصت نمی‌شود سراغ فرهنگ‌ غذایی این شهر برویم. اما همین‌جا بهتان اطمینان می‌دهم که حتی با حذف کردن بعضی جاذبه‌های گردشگری و پرداختن به خوراکی‌های شهر نه تنها چیزی را از دست نمی‌دهید بلکه لحظات سفرتان را هم خوشمزه‌تر کرده‌اید.


در نخلستان‌های جنوب چه بخوریم؟ قهوه هسته خرما


در این یادداست کوتاه نگارین فود چند غذای خوشمزه کاشانی که خوردنشان سفرتان را زیبا می‌کند و نخوردنشان چیزی از خوشی‌هایش کم می‌کند را لیست می‌کند. البته خوردن همه این غذاها در یک سفر امکان ندارد و هر مسافری ناچار به انتخاب است. برای همین ما غذاها را به ترتیبی که به ذائقه خودمان خوش می‌آمد لیست کردیم.


اگر دوست دارید بدانید در سفر به گیلان چه بخورید این مقاله مناسب شماست:

چند غذای بدون گوشت گیلانی

گوشت و لوبیا با شوید پلو، بهترین انتخاب برای عاشقان گوشت

بدون شکل گوشت و لوبیا از بهترین‌ها و خوشمزه‌ترین‌های کاشان است. حالا اینکه برای شما بهترین گزینه باشد یا نه بستگی مستقیم به چند نکته دارد. اول اینکه چقدر گوشتخوارید و دوم اینکه چقدر از صبح توی کاشان و بین خانه‌های تاریخی‌اش راه رفته اید و از پله‌های بلندشان بالا و پایین کرده اید و چقدر بدنتان به تقویت نیاز دارد.

برای یک روز پر از گردش و پرسه در شهر، گوشت و لوبیا بهترین گزینه است. این غذا ترکیبی از لوبیای سفید، گوشت بره و در بعضی موارد سبزیجاتی مانند شنبلیه است. کاشانی‌ها گاهی گوشت و لوبیا را با شوید پلو و گاهی با نان می‌خورند که در هر دو صورتش بسیاز خوش طعم است.


درباره غذاهای شیرازی بخوانید:

چند غذای ساده و بدون گوشت که باید از شیرازی‌ها یاد بگیریم.

شفته انار، برای دوستداران غذای ترش

انواع شفته‌ها را می‌توانید در کاشان تجربه کنید که یکی یکی در موردشان خواهیم گفت. ممکن است در نگاه اول فکر کنید این غذاها نوعی پلوی شفته شده باشند. اما خیالتان راحت چون اسمشان هیچ ربطی به پلو و شفتگی ندارد. برای پخت تمام انواع شفته‌های کاشانی باید گوشت چرخ‌کرده و پیاز را با آرد نخودچی و ترخون و مرزه ترکیب و قلقلی کنید.

در مورد شفته انار، وقتی این ترکیب انجام شد، پیاز داغ را با کمی زردجوجه و رب انار ترکیب و رویش آب می‌ریزید تا به جوش بیاید. بعد کوفته‌های ریز را به این مواد اضافه و به آن فرصت پخت می‌دهید.

شفته انار کمی ترش و اگر ربش ملس باشد کمی ملس است. این غذا برای وقت‌هایی که از صبحش حسابی شیرینی و سوهان کاشانی خورده‌اید و دلتان می‌خواهد شامتان همه چیز را ببرد می‌تواند گزینه خوبی باشد.

شفته بادمجان، یک ترکیب عالی از طعم گوشت و بادمجان

برای پخت شفته بادمجان باید مثل شفته انار عمل کرد. با این تفاوت که اینبار به جای رب انار به آب شفته رب گوجه و بادمجان سرخ شده اضافه می‌کنیم. این غذا برای عاشقان بادمجان بهترین انتخاب است.


دو غذای ساده و گیاهی شاهرودی یاد بگیریم:

اشکنه برگه زردآلو؛ غذای ساده شاهرودی

غذای ساده شاهرودی؛ خورشت سیب آلبالو


شفته سماق، برای آنهایی که عاشق طعم‌های متفاوتند

اگر در غذاخوردن و تست کردن طعم‌های جدید کمی ماجراجو باشید این غذا برای شما بهترین انتخاب است. برای این شفته تمام مراحل را مانند دیگر شفته‌ها انجام می‌دهند  در نهایت سماق را در آب جوشانده و تفاله‌اش را دور می‌ریزند. کوفته‌های ریز را به این آب سماق اضافه و بعد از اینکه کمی پخت نوش جان کنند.


آبگوشت لوبیا سفید، برای آنها که می‌خواهند غذایی سازگار با طب سنتی بخورند

کاشان شهر آبگوشت‌هاست. اکثر غذاهای کاشانی آبکی هستند و به نظر می‌آید دلیل اصلی‌اش خشکی آن اقلیم و نیاز بدن مردنماش به خوردن غذایی با طبع کمی مرطوب است.

آبگوشت لوبیا سفید تفاوت زیادی با همان آبگوشت کلاسیک ندارد. فقط به جای باقی حبوبات به آن لوبیا اضافه می‌کنند. لیمو عمانی و دارچین هم چاشنی این آب گوشت است.


آبگوشت به کاشانی، برای عاشقان به و انار

کاشان در میان آبگوشت‌های متنوعش یک نوع دیگر آبگوشت دارد که بر خلاف تصوری که از به داریم نه تنها شیرین نیست بلکه حسابی هم ترش است. این آبگوشت از ترکیب گوشت، به، رب انار یا آب انار و عدس تهیه می‌شود و دلیل اصلی ترش مزه بودنش همین وجود آب انار یا رب انار است.


شامی هویج، برای وقت‌هایی که دلتان شام سبک می‌خواهد

شامی هویج ترکیبی از گوشت چرخ کرده، آرد نخودچی، هویج رنده شده و تخم مرغ و سرکه است. همه مواد را ورز و در نهایت سرخ می‌کنند. این غذا در بین اصفهانی ها هم بسیار پر طرفدار است.


چلو دیزی، برای آنهایی که هیچ غذایی را بدون پلو نمی‌خورند

اگر عاشق پلو هستید و هر غذای بدون برنجی را غذا به حساب نمی‌آورید، اگر از آنهایی هستیدکه حتی موقع دیزی خوردن هم اگر می‌توانستید کمی پلو سفارش می‌دادید، این غذا برای شما ساخته شده. برای پخت چلو دیزی باید اول گوشت و لوبیا چشم بلبلی را مثل یک دیزی معمولی بپزید و در نهایت با پلو دم کنید.


آبگوشت به آلو، برای وقت‌هایی که هوس غذای شیرین کرده‌اید

ترکیب لوبیا سفید، گوشت، به و آلو با هم این آبگوشت کاشانی تقریبا شیرین و بسیار خوشمزه را می‌سازد. این غذای کاشانی این روزها رو به فراموشی است و کمتر بین مردم رواج دارد.


جوجویی تاس کباب کاشان، برای آنهایی که مجذوب اسم‌های غریب می‌شوند

جوجویی تاس کباب هیج جوجویی در درون خود ندارد. ترکیبی از بادمجان و گوشت و رب انار است که مثل تاس کباب‌هایی که در دیگر شهرها هم رواج دارد روی هم قرار می‌گیرند و پخته می‌شوند. تنها تفاوت این مدل کاشانی با باقی دوستانش این است که این یکی رب انار دارد.


خورش نخود آله، برای خورش خورهای قیمه دوست

این غذا همان چیزی است که یزدی‌ها به آن قیمه یزدی می‌گویند. آله در کاشانی به معنای نصف شده است. در این غدا نخود‌ها را خیس و از وسط لپه می‌کنند. سپس مانند قیمه کلاسیک آن را می‌پزند. تنها تفاوتش این است که در قیمه لپه می‌ریزند و در خورش نخود آله از نخود استفاده می‌شود.


از غذاهای اردکان بخوانید:

شکمگردی در اردکان؛ سه غذای ساده با ارده


حتما کاشان و اطرافش انواع و اقسام غذاهای دیگر را هم دارد. غذاهایی که این روزها فراموش شده‌اند یا کمتر مورد توجه مردمند. انواع آبگوشت‌ها، انواع شفته‌ها و پلوهایی که باید نام و شیوه طبخشان زنده بمانند. اگر از بین آنها چیزی می‌شناسید که در این مقاله نیست حتما برایمان بنویسید.

همچنین بخوانید...

19 فروردین 1398 شکمگردی سفر شکمگردی غذای ایرانی غذای بومی غذای کاشانی کاشان

دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

کاش چند تا رستوران که این غذا ها رو سرو می کردند ، را هم معرفی می کردید . به هر حال ، یک دنیا سپاس بابت اطلاع رسانیتان. حداقل اسم غذا ها را یاد گرفتیم تا در سفر به کاشان ، سراغشان را بگیریم. 😋💜🧡

1445 روز پیش ارسال پاسخ

سلام دوست عزیز

حتما در مقاله دیگری رستورانها رو هم معرفی می‌کنیم.
سپاس از همراهیتون

1445 روز پیش ارسال پاسخ

آشپزخانه دلفین خیابان مطهری

1431 روز پیش ارسال پاسخ

سلام من وحید اهل کاشانم هتل آریانا کاشان یکی از با کیفیت ترین رستورانا سنتی کاشان هستش که همه غذاهای کاشونیم داره البته هتل آریانا اسپا

1384 روز پیش ارسال پاسخ

سلام ممنون که بهمون معرفی کردید، موفق باشید

1383 روز پیش ارسال پاسخ

عزیزم هتل فلاحتی غذاهاش عالیه
خیابان محتشم قدر 24 هتل فلاحتی

1236 روز پیش ارسال پاسخ

ممنون نگار جان، هميشه از خواندن مطالبت لذت ميبرم

1445 روز پیش ارسال پاسخ

ممنون از همراهیتون

1444 روز پیش ارسال پاسخ

ما تو رستوران خانه عباسیان کاشان این غذاها رو امتحان کردیم میتونم بگم بدترین تجربه رستوران رفتنم بود متاسفانه!

1296 روز پیش ارسال پاسخ

چقدر بد. امیدوارم دفعه‌های بد تجربه‌های بهتری داشته باشید :)

1295 روز پیش ارسال پاسخ

دوستان سلام تمام این غذاهای سنتی وقدیمی را باغ رستورانهای قمصر طبخ مکنند

1220 روز پیش ارسال پاسخ

یکی از غذاهای خوشمزه کاشان خوراک گوشت عدس و بادمجان هست
ماهیچه قلم و دنبه عدس بادمجان سرخ شده پیاز وگوجه فرنگی درسته ادویه نمک و فلفل سیاه و اب را داخل زودپز یا قابلمه ریخته و حسابی می پزیم
در اخر پیاز و دنبه گوجه و بادمجان ها و مقداری از گوشت را بیرون اورده کوبیده به مواد اضافه میکنیم و بعداز کمی جوشیدن و مخلوط شدن سرو می کنیم
غلظت مواد پخته شده موقع سرو مانند عدسی است
قبل از سرو استخوانها را جدا کنید

841 روز پیش ارسال پاسخ

کاشان که میرید خیلی مواظب باشید ،جوجه رو رنگ میزنن جای بلبل غالب میگنن ،من انقدر کلاه سرم گذاشتند بازاریهای کاشان که حدوحسابش از دستم در رفته ،با احتیاط خرید گنید ،

719 روز پیش ارسال پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
درباره‌ی نویسنده
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...