۱۴ غذای خیابانی که در سفر تایلند با آنها مواجه می‌شوید

۱۴ غذای خیابانی که در سفر تایلند با آنها مواجه می‌شوید


در تایلند تفاوت بسیار اندکی بین غذای خیابانی و غذای رستوران وجود دارد. در این کشور دکه‌های فراوانی می‌یابید که می‌توانید ازآنجا اسنک تهیه کنید؛ درحالی‌که دست‌فروش‌های زیادی را می‌بینید که بساط میز و صندلی ساده پلاستیکی را برای شام بر پا می‌کنند. فرهنگ غذایی تایلند، فرهنگ زنده، پرشور و صمیمانه‌ای است و به کسانی که دوست دارند تا خوراکی‌های جدید را امتحان کنند، یک غذای خوشمزه و متفاوت پاداش خواهد داد. زمانی که در خیابان‌ها و بازارهای شبانه این کشور مشغول گشت و گذار هستید، از غذاهای خارق‌العاده آن غافل نشوید.

پادسی ای یو Pad See Eiw

غذای پادسی ای یو شبیه به اسپاگتی و کوفته گوشتی تایلندی است. پادسی ای یو غذایی گرم، دل‌چسب است. این غذا ترکیبی از رشته‌های برنج سفید به همراه جوجه، گوشت خوک یا گوشت گاو و همچنین بروکلی چینی یا کلم است که در سسِ سویا تیره در حین هم زدن تفت می‌خورد. غذایی خوش رایحه و انتخابی مناسب برای کسانی که غذاهای پر ادویه تایلندی را نمی‌پسندند؛ اما بااین‌حال دوست دارند تا با خوردن پادِ تایلندی، تجربه‌ای تازه درزمینه‌‌ی غذا آغاز کنند. علاقه‌مندان به غذا که مایل هستند کمی بیشتر از خوردن طعم‌های مختلف لذت ببرند، می‌توانند مقداری پودر فلفل، سرکه و یا هردوی این‌ها را به پاد خود اضافه کنند.

پادسی ای یو

گلو وِی تاد Kluay Tod

این اسنک شیرین یا دسر اعتیادآور، درواقع موزهای کوچکی هستند که در روغن داغ سرخ می‌شوند. این دسر را معمولاً با موزهایی که هنوز کاملاً نرسیده‌اند درست می‌کنند چون برای سرخ کردن در روغن مناسب‌ترند. موزها را بعد از سرخ کردن در مخلوطی از پودر نارگیل و دانه‌های کنجد می‌غلتانند. نتیجه کار، اسنکی است که بیرون آن طلایی و اندکی ترد شده و در داخل، خامه‌ای و گرم است. کلو‌‌ وی‌تاد داغ و تازه فوق‌العاده خوشمزه است و در هنگام سرد شدن هم طعم دلپذیری دارد.

گلو وِی تاد

پاد کرا پرا اُ Pad kra Pao

پاد کرا پرا اُ از گوشت چرخ شده خوک ی\ا جوجه تهیه می‌شود که با ریحان تایلندی و فلفل در حین تفت خوردن باید به‌سرعت هم زده شود و در آخر بر روی برنج سرو می‌شود. این غذا مطمئناً برای افراد مشکل‌پسند و حساس مناسب نیست. طعم تند و تیز ریحان تایلندی و فلفل تند این غذا را پر ادویه کرده است. شما می‌توانید از دست‌فروش‌ها بخواهید که آن را کم ادویه (pet ni Noi) درست کنند. گاهی مقداری گوشت و نیمرو هم به Pad Kra Pao اضافه می‌کنند.Pad kra Pao

سام تم Som Tam

سام تَم یکی از محبوب‌ترین غذاهای تایلندی است و به شیوه‌های مختلفی سرو می‌شود. مواد اصلی این غذا از پاپایای سبز رنده شده، گوجه‌فرنگی، هویج، بادام‌زمینی، میگوی خشک ‌شده، لوبیا سبز، شکر، سیر، ماهی، آب لیمو و مقدار فراوانی فلفل تند تشکیل می‌شود. برای آماده کردن som tam تمام این مواد را در هاون می‌کوبند تا طعم‌ها به‌‌خوبی با یکدیگر مخلوط شود. اصل این غذا از ادویه‌جات فراوان تهیه می‌شود؛ بااینکه به ذائقه شما بستگی دارد، اما بهتراست که از فروشنده بخواهید تا به غذای شما ادویه (mai pet ) نزند.

Khao kha moo

Khao kha moo غذایی ساده و درعین‌حال دلپذیری است که شامل خورشت پای خوک بر روی برنج می‌شود. گوشت خوک را در مخلوطی از سس سویا، شکر و ادویه‌ها می‌پزند تا نرم و آبدار شود. پیدا کردن دکه‌های خیابانی که Khao kha Moo را می‌فروشند خیلی ساده است؛ فقط کافی است به دنبال دیگ‌های بزرگ خورشت بگردید که با پای خوک پر شده‌اند. اگر گوشت کم‌چرب را ترجیح می‌دهید از فروشنده بخواهید که گوشت بدون پوست (mai ow nang) به شما بدهد. این غذا را معمولاً با بروکلی چینی و تخم‌مرغ آب‌پز سرو می‌کنند.

Khao kha moo

Kai Jeow

یکی از ارزان‌ترین غذاهایی که شما در دکه‌های غذا به‌صورت فراوان خواهید دید، Kai jeow یا املت تایلندی بر روی برنج است. املت تایلندی اندکی با املت‌های کشورهای غربی متفاوت است. درون آن مثل یک املت معمولی نرم است اما بیرون آن ترد و طلایی است. این غذا معمولاً با سس ماهی و فلفل پخته می‌شود و بر روی آن سس فلفل تند می‌ریزند. در هرزمانی از روز می‌توانید آن را بخورید، اما بیشتر غربی‌ها ترجیح می‌دهند این غذا را به‌عنوان صبحانه میل کنند.

Moo Ping

 Moo ping بدون شک یکی از خوشمزه‌ترین اسنک‌ها در خیابان‌های شلوغ تایلند است. معمولاً سیخ‌های گوشت بریان خوک را به همراه بسته‌های پلاستیکی حاوی برنج چسبناک می‌فروشند. اگرچه فروش سیخ‌های گوشت خوک بریان رایج است اما دست‌فروش‌های زیادی را خواهید دید که قطعه‌های گوشت جوجه و یا انواع دیگر گوشت‌ها را کباب کرده و سرو می‌کنند. هر فروشنده‌ای چاشنی مخصوص به خود را درست می‌کند که کمی با دیگران متفاوت است؛ اما معمولاً شامل مخلوطی از سیر، سس سویا و شکر می‌شود که طعم ویژه‌ای به آن می‌دهد و به‌طور خوشایندی شیرین و خوش‌طعم است.

Moo Ping

Sai Ooah

Sai Ooah سوسیسی متعلق به شمال تایلند است که از گوشت خوک به همراه گیاهان معطر تهیه می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود که با خوردن این سوسیس طعمی فراتر از گوشت خوک احساس کنید. معمولاً گوشت خوک را با مخلوطی از لمون گراس، برگ‌های لیموی کفیر، گالنگال یا قولنجان و همچنین خمیر فلفل قرمز ترکیب می‌کنند. درحالی‌که غذای Sai ooh که در شهر چیاینگ مای تهیه می‌شود از شهرت ویژه‌ای برخوردار است اما این سوسیس خوشمزه در دکه‌های خیابانی سرتاسر تایلند سرو می‌شود.

Gai Tod

شاید جوجه بریان غذایی تایلندی محسوب نشود اما در تایلند از محبوبیت بالایی برخوردار است. غذای Gai Tod را از سرخ کردن بال یا ران مرغ با ادویه‌های متفاوت و آرد برنج تهیه می‌کنند. برای اینکه کمی طعم ادویه‌ای آن را افزایش دهند، جوجه را با خمیر فلفل قرمز و یا سس دیپ تند سرو می‌کنند. غذای Gai Tod در همه جای تایلند از بازارهای شبانه گرفته تا راهروهای قطار به همراه بسته‌ای از برنج چسبناک سرو می‌شود.

Gai Tod

Guay Teow

Guay Teow نوعی سوپ رشته است که از جوجه، گوشت خوک یا خورشت گاو و همچنین رشته برنج یا رشته تخم‌مرغ تهیه می‌شود. مثل بیشتر غذاهای تایلندی طرز‌پخت‌های متنوعی برای این غذا وجود دارد. این باعث شده که هرکجا آن را امتحان می‌کنید اندکی متفاوت باشد بااین‌حال همیشه طعم گرم و دلپذیری دارد. در بیشتر مواقع، دست‌فروش‌ها کوفته گوشت یا پودینگ وُنتن (wonton) به آبگوشت Guay Theow اضافه می‌کنند. این غذا با شکر، فلفل قرمز، آب‌لیمو و سس ماهی طعم بسیار عالی خواهد داشت.

Guay Teow

Poh Pia Tod

 اسپرینگ رول‌ها بندرت در میان غذاهای رنگارنگ حرف تازه‌ای برای گفتن دارند؛ اما اسنک‌های بی‌اندازه خوشمزه‌ای هستند که در همه‌جا یافت می‌شوند. دست‌فروش‌ها معمولاً این رول‌ها را در لقمه‌های کوچک برش می‌زنند و دربسته‌های پلاستیکی نگهداری می‌کنند. سپس برای خوردن، رول‌ها را به سس فلفل شیرین آغشته و به‌وسیله خلال‌دندان سرو می‌کنند. درون رول‌ها را با انواع و اقسام خوردنی‌ها مثل گوشت، سبزیجات یا رشته‌های برنج پر می‌کنند. اگرچه نمی‌توان خوشمزگی این طرز پخت قدیمی که در آن رول اسپرینگ را تفت می‌دهند انکار کرد، اما رول اسپرینگ (Pa Pia Sod) هم ارزش امتحان شدن را دارند. این رول‌ها که در روغن سرخ نمی‌شوند اسنک‌های سالم و خوشمزه‌ای هستند.

Poh Pia Tod

Roti

 Roti یکی دیگر از غذاهای است که اصالت تایلندی ندارد اما در طول سالیان موفق شده است به یکی از غذاهای معمول و خوشمزه در بازارهای خیابانی تایلند تبدیل شود. برای تهیه Roti درون خمیری شبیه به پنکیک را از موز و سس شکلات یا شیر غلیظ پر می‌کنند. در تایلند فرصت تماشای پختن غذای Roti توسط دست‌فروش‌های ماهر را از دست ندهید. دست‌فروش‌ها خمیر را آن‌قدر می‌کشند تا بسیار نازک شود و بعد خمیر را با استادی تمام بر روی تابه داغ بزرگی قرار داده و سرخ می‌کنند. زمانی که خمیر کمی قهوه‌ای‌رنگ شد به‌سرعت آن را در اطراف موزمی پیچند تا به شکل مربعی درآید. سپس مربع را در تکه‌های کوچک برش می‌زنند.

Massaman Gai

رازی برای خوشمزگیِ خورشت‌های کاری تایلندی وجود ندارد، اما Massaman غذایی استثنایی است. راز دلپذیری این غذا در این است که از غذاهای خوشمزه پارسی تأثیر پذیرفته است. این غذا مثل بیشتر خورشت‌های کاری از ترکیب شیر نارگیل به همراه جوجه و سیب‌زمینی که مواد اصلی تمام خورشت‌های کاری هستند تهیه می‌شود. خورشت کاری را با بادام‌زمینی برشته‌شده، دارچین، برگ‌بو، سس تمبر هندی و شکر طعم دار می‌کنند. این غذا انتخاب مناسب دیگری برای خوراک دوستانی است که طعم ملایم و کم ادویه می‌پسندند. برای گیاهخواران می‌توان به‌جای جوجه از توفو [خمیر سویا] استفاده کرد.

Kao Niew Ma Muang

Kao niew ma uang غذایی ساده اما بی‌نهایت خوشمزه است که از ترکیب برنج چسبناک، تکه‌های انبه تازه و شربت خامه نارگیل درست می‌شود. برنج چسبناک خامه نارگیل را جذب می‌کند و بافت نرم خوشایندی با شیرینی اندک پدید می‌آورد. این غذا بخصوص در فصل انبه یعنی از ماه آوریل تا ماه مِه بسیار محبوب است؛ اما دکه‌هایی زیادی وجود دارند که در تمام مدت سال این غذا را با انبه می‌پزند.همچنین بخوانید...

02 ارديبهشت 1398 شکمگردی تایلند غذای تایلندی غذای خیابانی

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
درباره‌ی نویسنده
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...